Paracetamol: Fördelar och skador på drogen för män, kvinnor och barn

Paracetamol på en rustning. - Paracetamolum - läkemedel, analgetika och antipyretika från gruppen anilider, har antipyretisk effekt. I västerländska länder är det känt under namnet Acetaminophen (APAP).

Det är ett utbrett centralt icke-narkotisk analgetikum, har ganska svaga antiinflammatoriska egenskaper (och har därför inga associerade biverkningar som är karakteristiska för NSAID). Men när du tar stora doser kan det orsaka störningar i levern, cirkulationssystemet och njurarna. Risken för kränkningar av dessa organ och system ökar när du tar alkohol, så de som använder alkohol rekommenderas att använda en lägre dos av paracetamol.

Verkningsmekanismen och paracetamols säkerhetsprofil är väl undersökta, dess effektivitet är kliniskt testad och därför ingår detta läkemedel i listan över Världshälsoorganisens viktigaste läkemedel, liksom på listan över viktiga och viktigaste läkemedel som godkänts av Ryska federationens regering den 07.12.2011 Nr 2199-r.

Paracetamol är fenacetinets huvudmetabolit med kemiskt liknande egenskaper. När fenacetin tas fram bildas det snabbt i kroppen och orsakar den analgetiska effekten av den senare. För analgetisk aktivitet är paracetamol inte signifikant skillnad från fenacetin, som han har en svag antiinflammatorisk aktivitet. De viktigaste fördelarna med paracetamol är låg toxicitet och mindre förmåga att orsaka bildandet av metemoglobin. Emellertid kan detta läkemedel med långvarig användning, särskilt i stora doser, även orsaka biverkningar, i synnerhet ha nefrotoxisk och hepatotoxisk effekt. Paracetamol förblir dock ett säkert och lämpligt val av smärtstillande medel för barn och WHO, tillsammans med ibuprofen, ingår i listan över "de mest effektiva, säkra och kostnadseffektiva läkemedlen"

Paracetamol har ett internationellt namn - acetaminophen har redan använts i många decennier i stor utsträckning. Välbyggd Efferalgan, Panadol, Theraflu, Tyololhot och många andra - det här är lika bekant för oss Paracetamol. Under vilka andra namn döljer det här läkemedlet? Dofalgan, Tilenol, Paratset, Kalopl, Akamol, Mekanisk, Dolomol, Volpan, Fragment, etc. Paracetamol har så många många olika nomineringar, liksom former av vyspuka: i form av vanliga tabletter, föreningar, elixirer, kapslar och lösningar samt en ampull för injektioner.

Paracetamol kan enkelt köpas på något apotek. På grund av det faktum att läkemedlet släpps utan något recept är det allmänt trott att Paracetamol är säkert för människor. Låt oss förstå: Vad är skadligt för parcetamol för män och kvinnor, liksom vad som är skadligt för parcetamol för barn.

Hur man applicerar Paracetamol till både man och kvinna

Läs: Ät inte det! Varför är müsli och mager yoghurt ohälsosamt?


Paracetamol kan lindra smärta och bör användas med försiktighet (tandvärk, huvudvärk, migrän, brännskador och trauma) och har en mycket god antipyretisk effekt. Det är mycket viktigt att parasacetam absorberas väl: dess passage i blodet genom mag-tarmkanalen uppträder på relativt kort tid, i en rytm.

Läkemedlet tillhör icke-steroidala (icke-hormonella) antiinflammatoriska läkemedel. Men data från analyserna av de senaste åren visar en mycket låg, otillräcklig antiinflammatorisk effekt, därför är det inte nödvändigt att en Parum Retreat kan ges långvarig behandling.

Och det viktigaste är att Samo påminde om att Parasatom lindrar symtomen, men ingenting botar orsakerna till förekomsten av smärta och värme.

Paracetamolregler för män och kvinnor och barn

Läs: Aphorisms tjejer med autism. Det är genialt


Droger på basis av Paracetamol, det är nödvändigt att ta efter måltiden, dricka en enkel dryck vatten, drick inte Parastemolen av kaffet och andra koffeininnehållande drycker, eftersom detta kan öka den negativa effekten på effekten av de koffeininnehållande dryckerna.

Normalt, om det inte finns någon speciell recept på en läkare, kommer läkaren att ta en enstaka dos av högst 0,5-1 g, upp till fyra gånger om dagen.

Vid behandling av barn med paracetamol bör man vara särskilt uppmärksam, och under inga omständigheter bör man ta självständigt recept på doser, men följ noga doktorsbehandlingen. Behandlingen behöver inte överstiga två eller tre dagar. Det påminner ofta om att barn under 3 år inte ska acceptera föräldrar men inte är allmänt accepterade.

Det är absolut nödvändigt att du informerar dina läkare om medicinska tillstånd och andra mediciner du kan ha. Trots att parasiterna har en minimal interaktion med andra droger, bör alla avstängas när de tar fela droger, till exempel valproat (Depakin, Apply;).

Kontraindikationer och biverkningar av parasetamol, skada för män och kvinnor och barn

Läs: I 85% av tamponger finns cancerframkallande cancer. Köp inte dessa märken!

På säkerheten vid mottagandet av parlamentet, om eventuella biverkningar på organisationen av män och kvinnor, liksom på barns påverkan.


Den mest kända och frekventa komplikationen med att ta PARAMETOLOMA och preparat som innehåller det är leverskada, det har en toxisk effekt på levern och användning av stora doser kan leda till en dödlig sjukdom. Paracetamol är den vanligaste orsaken till akut leversjukdom. Det är alltid nödvändigt att komma ihåg om denna komplikation och noggrant plocka upp dosen av preparatet för att utesluta möjligheten att omforma. Om du har några problem med levern (cirros, hepatit etc.), ska du helt utesluta behandling med Paracetomolum.

Personer med astma bponxialnoy, kromaterad innan ppimenyat ppepapat nödvändig ppokoncyltipovatcya med cvoim läkare Papatsetamol ycilivaet y patienter imeyuschix bronkospasm känslighet för aspirin och andra kiclote nectepoidnym anti ppepapatam.

Experimentellt sätt fastställdes att när man tar höga doser av parasetamol kan det påverka det endokrina systemet (hämmar funktionen av sköldkörteln).

Det finns inga bevis på effekten av paracetamol på njurarna, men personer som har problem med dessa organ bör konsulteras med förfarandet före ansökan, eftersom läkemedlets effekt kan vara svårt. Njurinsufficiens med en ökning av dosen av parasetamol observeras i 12% av fallen (de flesta i Risak-gruppen konsumerar alkohol).

Man tror att parametrar kan användas under graviditet och amning, det finns ingen information om en eventuell skadlig effekt på produkten. Men de råder inte att glömma att i sådana tider måste man vara försiktig i förhållande till lekarstvnyh droger.

Så det visar sig att personer med allvarliga hjärtsjukdomar, lever, njurar och andningsorgan inte får vara försiktiga när de behandlas med Paraceteum. Men på ett djupt sätt av föryngring vid överdosering av Parasolum, förekommer de fortfarande i leverens lever - detta är leverns nekros, ofta med dödlig utgång.

Särskild uppmärksamhet bör ägnas valet av en onödig dos av läkemedlet. Komplikationer kan förekomma i en relativt liten dos av 5-6 g.

Paracetamol är ett enda läkemedel, det kan inte tas av nödsituationen, och endast när det finns ett skarpt behov av det. Om du är sjuk, har du hög feber, smärta och patienten kommer bara att passa dig som en tillfällig åtgärd och låta dig vänta på en doktors utseende. Om alla bestämde dig för att behandla med Paracetamol mest bekvämt, kom ihåg, om det inte finns någon positiv effekt av behandlingen, så är detta fallet för omedelbar tillträde till den medicinska anläggningen.

Paracetamol och alkohol

Läs: Hur man dricker och inte skruva upp det om du är en tjej


Människokroppen använder samma enzym för att bryta ner parasetamol och alkohol. Mellan dessa ämnen bör en paus på sex timmar. En daglig kombination av paracetamol och alkohol kan leda till abnormal lever och njure.

Känt intressant faktum mottagande av paracetamol med alkohol, slutade skandal och multimillion påstående.

1993, adjungerad president George W. Bush, Antonio Benedi, togs in på sjukhus i ett tillstånd av koma som orsakades av akut leversvikt. Benedy hade en komplicerad levertransplantation. När man klargjorde orsakerna till koma uppstod ett intressant faktum: patienten drack 3-4 glas vin om dagen under lång tid.

Efter att ha blivit förkyld, ta 4 tabletter av Tylenol (Tylenol), vars aktiva ingrediens är paracetamol, Benedy, provocerade hans tillstånd i 4 dagar. Det fanns inga kontraindikationer för samtidig intag av alkohol och paracetamol på Tylenol-förpackningen. Benedy stämde på 9 000 000 läkemedelsföretaget och vann det.

Paracetamolöverdosering

Läs: Kärlek och fördömelse

En av de viktiga fördelarna med paracetamol är den höga latituden av den terapeutiska dosen. Den rekommenderade dagliga dosen av drogen 2-tabellen. 0,5 g 4 gånger om dagen är 4 g. Samtidigt är tröskeldosen vid vilken leverskador möjlig är 15 g (tabell 30) och döden är endast möjlig när man tar 20 g dagligen (tabell 40).. Men även vid överdosering av paracetamol uppstod faktiska leverskador endast i 3,9% av fallen och dödligheten var 0,9% (data från amerikanska sjukhus). Således är administreringen av en toxisk dos av paracetamol praktiskt taget utesluten med den elementära observeringen av doserna och reglerna för att ta läkemedlet fram i instruktionerna i varje förpackning.

För närvarande i Storbritannien finns det offentliga samråd med hälso- och sjukvårdsministeriet och möjligheten att avsiktligt missbruka ett begränsat antal konsumenter med smärtstillande läkemedel i allmänhet. Hälsovårdsministeriets avsikt är också att hålla samråd med allmänheten för att få ytterligare information om funktionerna vid användningen av dessa läkemedel, vilket kommer att ge rekommendationer för att optimera strukturen på läkemedelsmarknaden för smärtstillande läkemedel. När det gäller självmordsförsök som använder paracetamolpreparat, används för det första användningen av psykotropa läkemedel eller receptbelagda analgetika för detta ändamål mycket oftare, och för det andra kan nästan varje läkemedel eller kemisk substans i en viss dos vara dödlig och därför, användas för självmordsförsök.

Vad kan skada paracetamol

Paracetamol anses vara ett av de bästa antipyretiska läkemedlen som finns i någon hemmedicinsk bröst. Paracetamols skada med korrekt användning observeras praktiskt taget inte. Om de rekommenderade doserna inte följs kan det bli farligt.

För patienter med högt blodtryck har en kvot fördelats, sedan 1 februari har varje person med högt blodtryck rätt till. Läs mer >>>

Hur medicin påverkar kroppen

För att ta reda på om ett läkemedel är skadligt för människor, bör man veta dess medicinska effekter.

På grund av den aktiva substansen i dess komposition har läkemedlet antiinflammatoriska, antipyretiska och analgetiska effekter, som blockerar inflammatoriska mediatorer.

Läkemedlet påverkar inte gastrointestinala slemhinnor negativt, därför är det inte kontraindicerat i gastrit och ulcerativa lesioner.

Verktyget har följande fördelar:

  • kunna lösa upp på en kort tid i tjocktarmen
  • leder till en snabb inverkan av effekten;
  • påverkar inte vattensaltbalansen i kroppen;
  • påverkar inte matsmältningsorganens slemhinnor;
  • får användas av små barn.

Paracetamolskador på människokroppen uppträder vid överdosering, missbruk, och om en person har ett antal kontraindikationer att ta emot.

När Paracetamol kan skada

Den största skadan som parasitamol kan orsaka för hälsan är dess användning i höga doser.

Långvarig och okontrollerad användning av droger leder ofta till allvarlig skada på levern, upp till bildandet av dess misslyckande.

Oftast har läkemedlet en skadlig effekt i följande fall:

  • om de tas tillsammans med andra läkemedel, såsom barbiturater eller antikoagulantia;
  • med kombinationen av läkemedlet med alkoholhaltiga drycker;
  • med långvarig användning av ämnet
  • i svåra leversjukdomar;
  • med överdosering.

En enstaka dos som kan leda till att levern förstörs - 140 mg per 1 kg kroppsvikt per dag. En vuxen borde inte konsumera mer än 3-4 g av läkemedlet per dag. Den dagliga dosen för barn får inte överstiga 60 mg per 1 kg kroppsvikt. Vid behandling av barn behandlas läkemedlet i en kurs som inte överstiger 3-5 dagar.

Paracetamol och lever

Vid inmatning sönderdelas den aktiva beståndsdelen i metaboliter, vilket kan vara giftigt för levervävnad.

Berättelser från våra läsare

Jag rengör kärlen stabilt varje år. Jag började göra detta när jag blev 30, för att trycket var ur helvetet. Läkare shrugged bara. Jag var tvungen att ta på sig min egen hälsa. Jag försökte olika metoder, men en hjälper mig särskilt bra.
Mer >>>

En person med en hälsosam lever kommer inte att skadas av ett enda läkemedel. Men i medicin finns det fall där läkemedlet helt förstörde sina celler, upp till behovet av transplantation.

På grund av giftens effekter på levern bör den inte konsumeras i vissa sjukdomar i detta organ:

  • kronisk hepatit, utlöst av virus;
  • cirros.

En enda användning av läkemedlet i en dos som överstiger 10 g kan orsaka skada och leda till allvarlig förgiftning.

Långtidsanvändning av läkemedlet mer än 1 tablett per dag framkallar ofta utvecklingen av nefropati, samtidigt som man uppenbarar sig att man inte har någon form av förgiftning eller är mild. Men inom några dagar börjar leverfel att bilda, vilket kan vara dödligt.

Paracetamol och alkohol

På grund av hepatotoxicitet kan läkemedlet tillsammans med alkoholhaltiga drycker orsaka försämring av levern. I detta fall förstärks läkemedlets skadliga effekt många gånger, vilket ökar sannolikheten för att utveckla cirros.

Den aktiva substansen av paracetamol, som kommer in i kroppen hos en person som har tagit alkohol, orsakar hepatocyternas död, vilket gör kroppen ännu mer utsatt.

Alkoholmissbruk leder till att läkemedlet sönderdelas snabbare i levern och producerar en toxisk effekt. Även om den rekommenderade dosen observeras, skadar läkemedlet cellerna genom att reagera med alkoholmetaboliter, vilket ofta resulterar i läkemedelsinducerad hepatit.

Dessutom har kombinationen av läkemedlet med etylalkohol en skadlig effekt på njurarna, vilket framkallar utvecklingen av pankreatit.

Alkohol efter konsumtion kan tas minst 4 timmar. Efter alkohol kan den konsumeras först efter fullständig eliminering från etanolens kropp.

Vissa människor lindrar huvudvärk orsakad av baksmälla, det är med hjälp av paracetamol. Det är dock absolut omöjligt att göra detta: substanser kan tillsammans med varandra ha en toxisk effekt även på en hälsosam lever.

Paracetamolöverdosering

Om du överskrider den maximala dosen kan personen utveckla symtom på förgiftning. En dödlig dos är 25 g av läkemedlet.

Det finns flera stadier av överdosering:

  • Den första etappen kännetecknas av akut berusning, och symtomen börjar dyka upp 1-2 timmar efter konsumtionen och varar upp till 24 timmar. Ofta känner patienten allmän sjukdom, slöhet, aptitlöshet, smärta i huvudet, illamående, lätt blanchering av huden, svettning.
  • I andra etappen har patienten svårighet att urinera, liksom en liten smärta i rätt hypokondrium. Vid detta tillfälle, som varar 24-48 timmar, börjar destruktionen av levervävnaden och gallblåsan.
  • I tredje etappen finns det en ökning av symtom och giftig skada på levercellerna. I det här fallet börjar en person uppleva intensiv smärta i levern, hudens och slemhinnans färg blir gul, intensiv kräkningar, svullnad, blödning från mun eller näsa, ökad hjärtfrekvens, nedsatt medvetenhet. Patienten kan vara desorienterad i rymden eller faller i koma. Steget varar 72-96 timmar.
  • I det fjärde skedet, då vården inte ges i tid, är döden möjlig. Detta steg kan variera från 5 till 14 dagar. Om patienten kunde undvika död kan symptom på kronisk överdosering uppstå, kännetecknad av hudens hud, gul hud, svettning, svaghet, gagreflexer. I detta skede uppstår regenerering av leverceller på grund av deras förmåga att läka sig själv.

Paracetamol i barndomen

Verktyget finns i olika doseringsformer, varigenom det aktivt används för att behandla barn.

Ljus, piller eller sirap påverkar lika barnens kropp, men måste användas med försiktighet.

Dosen beräknas på grundval av kroppsvikt: 10 mg ämne per 1 kg vikt. Avbrytningen mellan att ta bör vara minst 6 timmar. För att få ner temperaturen på barnet bör inte vara mer än 4 gånger om dagen.

Kontraindikationer för användning i barndomen är:

  • överkänslighet mot den aktiva komponenten;
  • tidig ålder - upp till 3 månader
  • leversjukdom;
  • njursvikt
  • sjukdomar i mage och tarmar.

Frekvent användning av produkten är farlig för barnets liv, och orsakar också oåterkallelig hälsorisk.

Det har fastställts att barn som ofta tar medicin från 1 till 3 år är mer benägna att utveckla allergiska reaktioner och astma vid 7 års ålder.

Iakttagandet av rekommendationerna och reglerna för införsel är det möjligt att inte bara lindra villkoret utan också att utesluta eventuell skada. Men innan du använder läkemedlet bör du kontakta din läkare.

Vad ska man göra med överdosering av paracetamol

Paracetamols huvudsakliga aktiva beståndsdel är acetaminofen. Dessutom är en liknande substans i sammansättningen av cirka tvåhundra droger, nämligen tabletter, kapslar, suppositorier, siraper. Det anses vara en av de mest prisvärda och effektiva smärtstillande medel och antipyretika.

Med tanke på populariteten, förekomsten och efterfrågan på ett sådant läkemedel är sådana fenomen som paracetamolförgiftning, död, överdosering av paracetamol, hemska konsekvenser i samband med felaktig användning och dosering av läkemedlet mycket vanligt. I sådana fall är det nödvändigt att känna igen tecken på berusning i tid för att kunna tillhandahålla första hjälpen för att undvika dödsfall.

Tillåten dosering

Innan du börjar behandla med droger, är det nödvändigt att noggrant och tydligt undersöka användningsanvisningarna samt att välja rätt överdosering för dig. Drogförgiftning uppstår när dessa viktiga regler bryts.

Läkemedlet ska tas oralt, drick mycket vatten. Det tillåtna antalet applikationer per dag är fyra och inte mer. Dosen ska vara enligt följande:

  • Om patienten väger upp till 40 kg, kommer fem hundra mg paracetamol att behövas.
  • när vikten är över 40 kg - krävs ett gram av läkemedlet.

Behandlingsförloppet ska inte överstiga sju dagar.

Död uppstår om dosen är mer än ett hundra och femtio milligram per kilo människovikt. Men trots den korrekta dosen kan paracetamolförgiftning förekomma. Detta sker i sådana situationer: långvariga dieter och fastande, alkoholism, hepatit, olika leverproblem. Detta kan också vara fallet vid parallell användning av sådana droger: Isoniazid, ett antikonvulsivt medel.

Skada på paracetamol på kroppen

Det visar sig att ett sådant läkemedel är skadligt för människors hälsa och dess allmänna tillstånd. När läkemedlet går in i magen börjar det absorberas omedelbart och sedan gå in i blodet. Klyvning av läkemedlet börjar i levern och lämnar sedan kroppen med urin. Klyvningens varaktighet är cirka två timmar. Med tanke på läkemedlets egenskaper och egenskaper kan dess sönderdelning och splittring förekomma i tunntarmen. Med tanke på dessa fakta är parasetamol mycket skadligt för en sjuks kropp.

Läkemedlet har en negativ inverkan på kroppens allmänna tillstånd, påverkar negativt arbetet i mag-tarmkanalen, bukspottkörteln och leveren. Av dessa skäl blir det klart att paracetamol är skadligt för människor, trots dess medicinska egenskaper.

Förgiftning och dess symtom

Förteckningen över tecken på förgiftning med liknande läkemedel som inträffar efter tio till tjugofyra timmar kan vara följande:

  • brist på aptit, det finns en fullständig aversion mot mat;
  • svår illamående, frekvent kräkningar;
  • svåra smärtskramper lokaliserade i rätt hypokondrium
  • apati, trötthet, svaghet, sjukdom, ökad sömnighet.

Efter trettiofem timmar börjar följande nedslående och fruktansvärda tecken / symtom utvecklas, nämligen:

  • det är allvarligt njursvikt
  • smärta och kramper är lokaliserade i buken;
  • en kraftig minskning av blodtrycket;
  • kroppstemperaturen hos patienten reduceras signifikant;
  • blodglukosenivån minskar
  • svettning ökar;
  • en person plågas av intensiv törst, torrhet i munnen;
  • svår huvudvärk
  • illusioner, utvecklingen av hallucinationer;
  • trombocytopeni minskar som ett resultat av detta, trombocytopeni utvecklas;
  • det finns en koma;
  • gulsot och njursvikt.

Om ovanstående symtom på förgiftning upptäcks, akut är akutvård nödvändig, annars kommer allt att bli dödligt.

Förgiftningsstadier

I den kliniska bilden av paracetamolförgiftning utmärks fyra steg:

först

Steg ett - mängden förfluten tid efter användningen av läkemedlet är upp till 24 timmar. Den har tre grader av förgiftning:

  • mild - inga tecken;
  • medium - smärtsam illamående och kräkningar, utveckling av anorexi, huden blir blek, huvudvärk, ökad svettning;
  • - Svårt - det finns allvarliga skador i hjärtat, lever, bukspottkörteln, och även manifesterad hämning, illamående, förlorad medvetenhet, hallucinationer.

Den andra

Steg två - börjar från tjugofyra timmar till fyra dagar. Huvudsymptomen är en ökning av leverstorleken, liksom förekomsten av smärta under höger kant. Om det finns överdosering av medicin, växer symtomen och blir mer uttalade. Det finns en stark skada på levern.

tredje

Steg tre - ungefär tre till fem dagar efter användning av läkemedlet. Om mild förgiftning är närvarande försvinner symtomen och personen återhämtar sig. Vid allvarlig förgiftning uppstår toxisk leverskada. Det finns en ökning av bilirubin i blodet, liksom en minskning av sockret, nedsatt medvetenhet blir märkbar, njursvikt och gulsot utvecklas, det finns en stark nedgång i människokroppens temperatur och blodtryck.

fjärde

Steg fyra - cirka fem dagar efter att ha konsumerat en stor del av läkemedlet. Med utvecklingen av fjärde etappen uppstår en irreversibel process som är förknippad med njursvikt, vilket är dödligt.

Drogbehandling

Det är väldigt viktigt att ringa en läkare i tid och försöka också ge första hjälpen. Den huvudsakliga behandlingen för förgiftning är att utföra följande viktiga åtgärder:

  • det är nödvändigt att tvätta magen till offret;
  • ge patienten aktivt kol
  • införa en särskild motgift - acetylcystein;
  • genomföra artificiell andning
  • introducera metionin.

Symtomatisk behandling kommer att vara enligt följande:

  • Överensstämmelse med en särskild diet №5. Fetter och proteiner bör uteslutas från kosten. Dieten består av - gelé, kompott, infusioner, fermenterade mjölkprodukter, lättmat;
  • Intravenös glukosadministration
  • Om det finns hjärtsvikt kommer hjärta gliclazider att krävas.
  • I allvarliga fall kan kirurgi vara nödvändigt - Njurfjernelse, levertransplantation.

Börja behandlingen med något läkemedel, det är nödvändigt att noggrant studera bruksanvisningen och kontakta din läkare! Självmedicinera inte, eftersom det här är skönt inte bara för din hälsa utan också för livet.

Paracetamol. Skada eller nytta?

Forskare runt om i världen har studerat de skadliga effekterna av parasetamol på människokroppen under ganska lång tid. Det finns för närvarande hundratals fall av överdos för detta läkemedel. I vissa fall har personer som tar för mycket mängd parasitamol fått allvarliga komplikationer: försämring av lever och hjärnans funktion. Dödsfall registrerades också.

Den största risken för detta läkemedel för människokroppen är ett allvarligt "slag" mot leverans arbete. Med en konstant ökning av dosering eller långvarig användning av detta verktyg kan det utvecklas akut hepatiskt misslyckande, vilket leder till ett fel i kroppen som helhet.

De viktigaste symptomen på överdosering av paracetamol är:

- illamående och kräkningar, tillsammans med svåra buksmärtor;

- yrsel och ökad huvudvärk

- i vissa fall uppstår svimning.

Även för ofta användning av detta läkemedel eller användning i stora mängder kan orsaka allvarliga allergiska reaktioner. Det är nödvändigt att ta Paracetamol enbart som föreskrivet av en läkare, samtidigt som bruksanvisningen noggrant följs.

De personer som får fonderna bör komma ihåg följande information:

· Du får inte konsumera mer än 8 tabletter av parasetamol per dag, det vill säga 1-2 tabletter var fjärde timme.

· När du använder Paracetamol över normen i taget ska nästa dos hoppas över.

· Paracetamol som aktiv ingrediens som finns i många läkemedel.

Det är nödvändigt att läsa läkemedelsammansättningen för att förhindra användning av paracetamol i kvantiteter som är större än den dagliga normen.

Alkoholanvändning vid behandling av paracetamol är oacceptabel. Dessutom kan du inte använda detta läkemedel som ett botemedel mot en baksmälla.

Det är viktigt att komma ihåg att om läkemedlet inte hjälpte med smärta, öka inte dosen. Det säkraste tillvägagångssättet för en persons hälsa och liv skulle vara att kontakta en specialist och välja ett annat läkemedel.

Paracetamol: Risken för drogen

Lite om själva läkemedlet

Användningen av parasetamol är obestridlig. Dess aktiva beståndsdel är acetaminofen. Detta är inte ett gift eller ett läkemedel. Det förekommer i många droger som används för att minska smärta och temperatur. Acetaminophen används också för barn.

Den globala populariteten av Paracetamol beats poster. Om barnets temperatur stiger, minns de flesta föräldrar om det här läkemedlet. Det används också ofta för att behandla vuxna. Inte överraskande inträffar ofta förgiftning. Det är viktigt att förstå att Paracetamol, tillsammans med dess effektivitet, medför en potentiell fara. Det finns ingen säker medicin.

Paracetamol kan verkligen skada om du överstiger den rekommenderade dosen eller dricker det för ofta. Förgiftning med detta läkemedel är inte ovanligt. Det är viktigt att känna till symptomen på denna förgiftning och kunna ge första hjälpen.

Giftig tråd i parasetamol

Den information som giftig tråd hittades i israeliskt framställd paracetamol blåste av Internet. Det fanns många rapporter om detta och till och med video. Hur pålitlig är den här informationen? Det finns faktiskt många rapporter om att israelisk parasitamol kan förgiftas och till och med dö. I detta fall behöver dosen inte ens överstiga.

Vissa medborgare fick varningsmeddelanden på sin telefon och e-post. De sa att förberedelsen, som produceras i Israel, innehåller giftig metalltråd. Det rekommenderas att du dricker tabletten i två halvor innan du dricker drogen. Så du kan kontrollera om det är i förberedelsen. Denna information är inte riktigt rädd för konsumenterna.

Vi skyndar oss för att lugna alla ner. Hela denna historia är ingenting annat än en skräckhistoria. Åklagarmyndighetens kontor motbevisade denna information och varnade för att för en sådan "vård" om medborgare kan man få en tidsbegränsning. Så Paracetamol med tråd är en myt. Trots detta bör du vara försiktig med detta läkemedel. Om du dricker Paracetamol är skadan inte så stor med substansen, som med dosen.

När det finns risk för förgiftning

Detta läkemedel är skadligt i stora doser. Innan du använder medicinsk utrustning bör du läsa instruktionerna för det från början till slutet. Paracetamol är inget undantag. I handboken hittar du all nödvändig information.

Riskgruppen omfattar de patienter som:

  • Ta det här läkemedlet under lång tid
  • Drick en stor dos på en gång.
  • Bär inte en av dess komponenter.

överdos

Om du omedelbart dricker en stor dos av läkemedlet, kan en överdosering inträffa. Det är viktigt att inte dricka det okontrollerbart och tanklöst. Hoppas inte att en stor dos hjälper dig att återhämta sig snabbare! På grund av överdosering i kroppen kommer det att finnas mer aktiv substans än nödvändigt, och du kan uppleva alla symtom på läkemedelsförgiftning. Följ noga doseringsanvisningarna som finns i instruktionerna.

När du behandlar barn måste du vara så försiktig som möjligt! Olika läkemedel med parasetamol kan innehålla en annan dos av den aktiva substansen. Var noga med att kontrollera det innan du ger drogen till barnet! Återigen finns all nödvändig information i instruktionerna. Var inte lat att läsa!

Det är viktigt att beräkna dosen korrekt, baserat på personens vikt:

  • Med en vikt på upp till 40 kg blir dosen (maximal) 500 mg.
  • Över 40 kg - 1 g.

Är Paracetamol skadlig?

Den aktiva ingrediensen i detta läkemedel tränger tillräckligt med blod i ett par timmar. Levern producerar ämnet glutation. Hans uppgift - att neutralisera toxiner.

Vid standarddoseringen av läkemedlet klarar sig levern väl. Om dosen ökar är organet i fara. Hon har helt enkelt inte tid att producera tillräckligt med glutation, och Paracetamol börjar skada leverproteinet. Detta är en direkt väg till dess förstörelse. Om en person också missbrukar alkohol, kommer levern att lida ännu mer.

Det har också visat sig att den okontrollerade användningen av parasetamol kan leda till blödning i tarmarna, magen. Eftersom blödningen är stark nog kan de hanteras endast på ett sjukhus. Bukspottkörteln kan också lida.

Det är mycket viktigt att inte överskrida den rekommenderade dosen. Extrem försiktighet ska vidtas med drogförsvagade människor, barn och de som saknar viktminskning.

Vid allvarlig förgiftning med parasetamol är jämn död möjlig! Mottagning av en dos över 150 mg per 1 kg kan vara kritisk. I sådana fall kan professionell vård som tillhandahålls i tid vara avgörande.

Symptom på förgiftning betyder

Vid förgiftning med parasetamol finns det fyra steg:

  • Den första. Bibehåller ungefär en dag. Fortfarande ogenomträngliga skador i levern, men de har redan börjat. Illamående, kräkningar, diarré kan förekomma. Om patienten förlorade medvetandet samtidigt, är det möjligt att han tog ett annat läkemedel.
  • Den andra. 3-5 dagar. Leveren är förstorad. Det finns smärta i buken (övre högra delen). Efter detta stadium, med en liten förgiftning, kommer återhämtningen att följa.
  • Tredje. Börjar 5 dagar efter drogbehandling. Leveren fortsätter att bryta ner. Gulsot kan uppstå. Kardiovaskulärsystemets arbete, njurar kan vara störda.
  • Fjärde. Med rätt behandling kan symtomen minska. Detta leder till återhämtning. Om sjukvård inte tillhandahålls kan döden följa.

Behandling, konsekvenser av överdosering

Det är viktigt att omedelbart börja behandlingen vid överdosering. Om det finns misstanke om att paracetamolförgiftning har hänt, måste du omedelbart ge första hjälpen och ringa sedan en ambulans.

Första hjälpen kommer att vara enligt följande:

  • Det är viktigt att spola snabbt i magen. Ge offret en drink med minst en liter rent vatten. Då uppstår kräkningar.
  • Du ska dricka aktivt kol (dosen beror på vikten).

På sjukhuset kan en speciell motgift ges till offret. Det neutraliserar effekten av paracetamol. Antidoter mot det är metionin, acetylcystein. De neutraliserar toxiner i kroppen. Men användningen av motgift är endast meningsfull först de första 8 timmarna efter att du har tagit drogen. För bästa möjliga effekt administreras antidot maximalt, och därefter minskas dosen gradvis. Varannan fyra timmar blir dosen två gånger mindre.

Om det behövs ordinerar läkaren antibiotika, vitaminer och ventilation. Med en kraftig minskning av sockernivån kan glukos förskrivas.

När offerets tillstånd förbättras är det viktigt att följa en strikt diet. Tilldela oftast tabellnummer 5. Det finns inget skarpt, saltt, fett, stekt. Syftet med sådana restriktioner är att återställa levercellerna och minska belastningen på njurarna. Menyn ska råda över lättmat, komposit, fruktjuicer.

Om förgiftningen var särskilt svår kan det till och med kräva hjälp av en kirurg. I extremt svåra fall måste en njure avlägsnas eller en levertransplantation ska utföras.

Paracetamol i höga doser är mycket farligt. Förgiftning med detta läkemedel kan väcka mycket allvarliga konsekvenser:

  • Njurinsufficiens
  • Leverfel
  • pankreatit
  • Problem med hjärt-kärlsystemet
  • Hjärnödem
  • Blödning från tarmarna och magen.

Det här är bara de viktigaste konsekvenserna. I varje enskilt fall är reaktionen hos organismen annorlunda. Mycket beror på åldern, dosen som tas, kroppens allmänna tillstånd, vikt.

Är förebyggande möjlig?

Paracetamolförgiftning kan undvikas om du följer enkla regler:

  • Följ anvisningarna och rekommendationerna från din läkare.
  • I andra preparat kan det finnas samma aktiva substans. Läs noga kompositionen. Ta inte liknande läkemedel samtidigt. Var särskilt uppmärksam på influensa och kalla blandningar! De flesta har Paracetamol.
  • Samtidigt med Paracetamol kan du inte dricka icke-steroida antiinflammatoriska läkemedel. De kommer att förbättra effekten av detta läkemedel.
  • Drick inte alkohol under behandlingen.
  • Det är nödvändigt att gömma läkemedel från barn.

Fördel och skada från parasetamol

Paracetamol är ett av de mest använda antipyretiska läkemedlen, och kan, som alla droger, skada kroppen. Skadlig parasitamol vid korrekt applicering är praktiskt taget frånvarande, men om du överskrider tillåtna doser eller om en person har kontraindikationer, kan läkemedlet orsaka allvarliga skador på din hälsa.

Paracetamol bör därför endast tas av medicinska skäl och har tidigare läst instruktionerna. Fördelarna eller skadorna för drogen kommer att bero på rimligheten och korrektheten hos användningen.

Hur drogen verkar på kroppen

För att förstå om Paracetamol är hälsofarligt är det nödvändigt att veta exakt hur detta läkemedel påverkar människokroppen. Anti-inflammatoriska, antipyretiska och analgetiska egenskaper hos läkemedlet tillhandahålls av påverkan av den aktiva substansen på termoreguleringscentralen i hjärnan och blockerar inflammatoriska mediatorer. De flesta antiinflammatoriska läkemedel, såsom aspirin, har en uttalad negativ effekt på mage och tarm slemhinnor.

Paracetamol är i detta avseende säkrare, det kan tas i standarddoser i närvaro av gastrit och magsår.

Läkemedlet har också flera fördelar jämfört med andra antiinflammatoriska läkemedel:

  • absorberas snabbt i tarmarna, verkan sker inom en timme;
  • påverkar inte vatten-mineralmetabolism i kroppen;
  • irriterar inte slemhinnan i mag-tarmkanalen;
  • har många olika former av frisättning;
  • godkänd för användning hos barn från en tidig ålder.
Paracetamols skada på människokroppen manifesteras i strid med reglerna för upptagande eller överdosering av läkemedlet.

Narkotikamissbruk

Oftast tas drogen för att normalisera kroppstemperaturen och eliminera de obehagliga symtomen på förkylningar och inflammatoriska sjukdomar. Effekten av läkemedlet kan kännas redan efter 40-60 minuter efter administrering. Temperaturen sjunker till normala nivåer, huvudvärk och kroppssmärtor försvinner.

När du tar drogen kan det vara skadligt

Huvudkriteriet för att negativa symptom uppträder när läkemedlet tas är överskottet av den tillåtna en- och / eller dagsdosen. För en vuxen är en enstaka dos som leder till irreparabel leverskada 140 mg per 1 kg vikt. Under dagen kan vuxna inte ta mer än 3-4 g av drogen, eftersom detta leder till skador på lever, njurar och blodsystem. Det bör också komma ihåg att även en liten mängd alkohol ökar läkemedlets toxicitet avsevärt.

För ett barn ska dagsdosen inte överstiga 60 mg per 1 kg och dosen ska beräknas med hänsyn till ålder och vikt individuellt. Det finns olika analoger av paracetamol (acetaminofen, panadol, febrinol och andra), men dosen beräknas enligt samma regler som det ursprungliga läkemedlet. Risken för paracetamol för ett barn kan också uppstå vid långvarig användning av läkemedlet, så behandlingsförloppet bör inte överstiga 3-5 dagar.

Läkemedelsskada

När du tar medicin, är det viktigt att känna till hälsan hos parasetamol. Eftersom metabolism uppstår i mag-tarmkanalen, lever och njurar, är det dessa organ som är mest mottagliga för de negativa effekterna av felaktig behandling. Paracetamol är också skadligt om en person har allergier mot läkemedlet, kronisk lever eller njursjukdom.

Artikel verifierad
Anna Moschovis är en familjedoktor.

Hittade en bugg? Markera den och tryck Ctrl + Enter

vipsikora

Jag ser meningen med detta liv i ordning.

Information från en personlig blogg www.vip-improver.com Författare: Aleksandr Sikora

Den kalla årstiden har redan börjat, och det är dags att prata om ett av de mest populära kalla medicinerna - paracetamol. Dessutom talar de omedelbart om två högprofilerade dödsfall i de senaste dagarna i världen
med en överdos av detta läkemedel.

I Marocko dog den berömda 33-årige fotbollsspelen Zakaria Zeruali, och i England dödades orsaken till döden
25-årig fitnessinstruktör Donna Bishop. Båda hade en förkylning, de båda drack en massa droger som såldes i alla hörn utan recept och båda hade ett leversvikt.

För att hjälpa dem medicin kunde inte. Döden av den glada Donna biskopen verkar särskilt löjlig. Hon slog temperaturen med paracetamol och tog dessutom den komplexa kalla medicinen "Lemsip", som bland annat innehöll paracetamol. Och sedan gick jag till doktorn om ont i halsen,
och han ordinerade henne ett annat komplext läkemedel, som också innehöll paracetamol. Medicinsk fel ledde till en dödlig slut.

Mindre är mer

Men oftare slutar det så utan hjälp av läkare. Situationen med överdosering av paracetamol är tyvärr mycket vanlig. Människor är inte välkända i mediciner och dricker dem till högen: en från temperaturen, en annan från hosta, den tredje från förkylning, ofta tar de också komplexa droger från flera symtom på en gång (kom ihåg
TV-reklamfilmer lovar ofta ett läkemedel på en gång för alla symptom på influensa och kyla).

För övrigt finns det i Ryssland den redan nämnda "Lemsip", som spelade en tragisk roll i Donna Bishops öde, och en massa liknande komplexa droger med paracetamol med andra namn: "Coldrex", "Coldact", "TheraFlu", "Rinzasip" etc. DI m. s.

Och när patienter tar flera droger samtidigt, inser de inte ens att i varje av dem kan det finnas samma paracetamol. Som ett resultat ökar dosen dramatiskt och överstiger ofta den farliga gränsen.

Tyvärr är denna säkerhetsstav för paracetamol mycket låg - mycket lägre än för andra droger. Och här
Om du överskrider det kan konsekvenserna vara de mest tragiska. För det första lider levern. En av paracetamolmetaboliterna (den så kallade substansen i vilken läkemedlet omvandlas i kroppen under dess
förstörelse) orsakar leverceller. I sådana fall kan många bara hjälpa artificiell lever. Och då - hennes transplantation. Men ibland hjälper det inte.

anamnes

För första gången för att diskutera faran av paracetamol i väst började 1977. Det användes i Sovjetunionen, men det var inte populärt, och det fanns ingen särskild incident med den.

Dessutom var den rekommenderade dosen av paracetamol flera gånger lägre än den nuvarande: den maximala enkeldosen - 0,5 gram istället för dagens 1 gram och den dagliga dosen - 1,5 gram istället för 4. För övrigt ökade dosen
på 1990-talet, när västliga läkemedelsföretag rusade in i vårt postsocialistiska kloster med sin egen stadga, så framkom förberedelser med hästdoser av paracetamol.

Men även utomlands blev sådana droger utsatta för allvarligt tryck: "Paracetamol toxicitet i levern är jämförbar med den för några andra droger som redan har tagits bort från marknaden"
i början av 2000-talet, Peter Honig, chef för drogsäkerhet vid US Food and Drug Administration.

Som ett exempel citerade han läkemedlet "Rezulin", som används vid behandling av diabetes. Men "Rezulin" är inte längre, och paracetamol är fortfarande på häst.

Det var sant att USA nyligen förkortade den dagliga dosen paracetamol med ett helt gram: före det var det 4 gram per dag och nu är det 3 (i vårt land är allt som tidigare).

Priset på amerikansk insikt är dussintals årliga dödsfall från en överdos av paracetamol som spelats in i detta land. Och detta trots att det fanns speciellt genomförda nationella informationskampanjer där
befolkningen lärdes att ta detta läkemedel korrekt. Och på sina paket skriver de även i fetstil följande varning: "Om du dricker mer än tre doser alkohol dagligen, kolla med din läkare
kan du ta paracetamol och andra smärtstillande medel och antipyretika.

Paracetamol kan orsaka leverskador. Använd inte detta läkemedel med något annat läkemedel som innehåller paracetamol. "

Försvara dig själv

Vad gör vi i den här situationen?

Först, om du bestämde dig för att släcka temperaturen med paracetamol (även om det finns gott om substitut), läs noggrant instruktionerna för alla andra läkemedel som du också tänker ta: finns det några i dem?
paracetamol (på latin är det skrivet som paracetamol, och kan ibland kallas acetaminophen (acetaminophen) på amerikanskt sätt. Ta aldrig två läkemedel som innehåller paracetamol tillsammans.

För det andra, om du tar paracetamol, drick aldrig alkohol: de utgör en farlig blandning, och läkemedlets toxicitet kan öka allvarligt. Drinkare hade dödliga förgiftningar med döden
lever, även när man tar en terapeutisk dos på 4 gram.

För det tredje, även hemma är det bättre att behålla bara ett läkemedel med paracetamol. Bara i fall så att dina släktingar eller dig själv inte gör ett misstag när du förlorar vaksamhet på grund av höga temperaturer.

För det fjärde, om du har paracetamol hemma, då borde det finnas droger med acetylcystein. De brukar användas som medicin för att tunna sputumet, men är också en motgift mot
paracetamolförgiftning. Men det här är bättre att inte ta med. Och om det finns en misstanke om att du fortfarande har tillräckligt med överskott, ta acetylcystein och skynda dig till läkaren - du måste undersökas och hållas under observation,
att vara i tid i tid för att hjälpa.

Enligt statens register över läkemedel registreras 193 läkemedel som innehåller paracetamol i vårt land. Av dessa innehåller mer än 50 droger bara detta aktiva ämne, och resten -
komplexa droger med honom. Enig, med så många liknande droger som används främst för förkylning, är en överdos av paracetamol lätt att få.

Här är en intressant artikel I
hittades på Internet. Hon lockade mig till det kända namnet. Mycket ofta
Jag har ordinerat ett sådant läkemedel.

Det visar sig att de ville att jag skulle få (se biverkningar):

På blodets del: anemi, trombocytopeni, agranulocytos, leukopeni, metemoglobinemi.

På utsöndringssystemet: njurkolik, aseptisk pyuria, glomerulonephritis.

På nervsystemet: ökad excitabilitet eller omvänt dåsighet.

Sedan kardiovaskulärsystemet: en minskning av kontraktiliteten hos hjärtmuskeln.

På matsmältningssidan: illamående, smärta i den epigastriska regionen.

Med långvarig användning av paracetamol i stora doser kan läkemedlet ha en hepatotoxisk effekt.

Allergiska reaktioner: Hudutslag, klåda, angioödem.

överdosering:

Om mängden läkemedel som tas är många gånger högre än den maximala rekommenderade dosen, kan det ge en toxisk effekt på levern, som åtföljs av sömnighet, hudfärg och synliga slemhinnor, illamående, kräkningar och yrsel. De flesta av dessa symtom utvecklas den första dagen.

Om du upplever dessa symtom, bör du omedelbart söka medicinsk hjälp, eftersom akut inhalation är indicerat.
Som en motgift används a-acetylcystein i intravenöst eller oralt tillstånd.
Rekommenderas också avgiftning och symptomatisk behandling.

Det är osannolikt att läkaren berättade för någon om dessa biverkningar. Och viktigast av allt: han är inte ansvarig för
din hälsa, eftersom förpackningen visar en negativ effekt. Även om det i regel inte är allt, skrivs i bilagan. Mer finns i specialkataloger. Vet alla detta!

Förresten, du vet varför de skriver så fantastiska anteckningar på cigarettpaket. Det bryr sig inte om din hälsa.
Tillverkare tar hand om sin hud. De började få mycket av rättegångar som konsumenten har förlorat sin hälsa. Och domstolarna uppfyllde dessa påståenden, och cigarettproducenter betalade mycket pengar för behandling av kyckling. Nu har de inget sådant problem. Du förstår vad jag pratar om

VILKEN AVSLUTNING ÄR MYCKET? VÅRA BRA NYHETER!

Jag rekommenderar inte att du använder råd från denna artikel under rubriken "skydda dig".

Vår natur är väldigt smart och generös. Därför behöver du bara använda alla hennes gåvor.

Vad vi använder för förkylningar:

med honung

Om problemet har gått långt, avlägsna det. Han väcker väldigt mycket immunitet. (Unkariya Tomentoza eller kattens klo)

och även Antiox (druvfrö och Ginkgo Biloba)

Om du kör dig helt och behöver gå ut - Ursul (innehåller silver och guld. Den starkaste antiinflammatoriska effekten)

För barn är det obligatoriskt Lifepack Junior. Detta är ett super vitaminkomplex. Idag finns det inget bättre.

Och förstå inte en hälsosam livsstil, ordentlig näring, härdning, morgonövningar och bastur. Jag är
Jag tycker att detta är bättre än vad "officiell" medicin erbjuder oss.

Hur man tar Paracetamol och är det farligt för hälsan?

Paracetamol används som ett effektivt antipyretiskt läkemedel. Tänk på effektiviteten av ett läkemedel som Paracetamol, dess fördel och skada, vi lär oss den dödliga dosen vid en överdos eller olämplig administrering.

Vad är problemet?

Paracetamol är ett effektivt antipyretiskt medel. Tillåtet att användas av vuxna och barn, från och med födelsetiden. I medicin används detta läkemedel nästan som en "trollstav". Många patienter, utan att ens tänka på de möjliga konsekvenserna, använder detta läkemedel med minsta huvudvärk eller en liten temperaturökning.

Läkare världen över varnar dock: Felaktig, obefogad användning av ett sådant läkemedel kan leda till de mest obehagliga konsekvenserna. Faren förhöjes av det faktum att parasitamol är närvarande i många kombinationspreparat - mot huvudvärk, för symptomatisk behandling av förkylning, och så vidare.

Vad är användbart Paracetamol?

Det bidrar till att uppnå dessa effekter:

  1. Lägre kroppstemperatur.
  2. Ta bort intensiv huvudvärk.
  3. För att minska intensiteten i ödem i nasofarynx, hals.

Naturligtvis påverkar denna terapi inte orsaken till patologin. Det minskar dock intensiteten i symtomen på sjukdomen, vilket är mycket viktigt för förkylningar.

Det är nödvändigt att sänka kroppstemperaturen endast när den har överskridit märket 38 grader. När subfebrila värden i kroppen producerar en effektiv antiviral substans - interferon. Det bidrar till att sakta ner multiplikationen av patogener. Läkare rekommenderar inte att du tar Paracetamol om patienten har en lågkvalitativ feber.

Hur farligt är detta läkemedel?

Den största risken med detta läkemedel är att det är en fara för levern (vid ett betydande överskott av rekommenderade doser). Långvarig och okontrollerad användning av läkemedlet leder till akut leversvikt.

Paracetamol ska inte användas av de patienter som har diagnostiserats med mag-eller duodenalsår. Andra kontraindikationer för användningen av droger är följande:

  • bronkial astma
  • nyfödda barn (trots att vissa läkare fortfarande rekommenderar att man dricker dessa tabletter till småbarn);
  • tredje trimestern av graviditeten
  • försvagning av immunitet
  • ålderdom

Om det emellertid finns ett behov av att använda detta läkemedel för en nödsituation av kroppstemperaturen, är det innan dosering nödvändigt att samråda med en specialist utan att misslyckas (en dosjustering kan vara nödvändig).

Leverskador hos ett barn kan inträffa under en dos som är större än 140 mg per kg vikt. Vid en vuxen är denna dos något högre - 0,65 gram. Ändå bör man aldrig hoppas på "chans" och alltid hålla sig till de rekommenderade doserna av en sådan medicin.

Andra farliga effekter av att ta stora doser av parasetamol på kroppen:

  1. Inträngningen av metaboliter i blodet och nederlaget som ett resultat av dessa leverceller.
  2. Bukspottkörteln.
  3. Hjärtskador.
  4. Förtryck av medvetande.
  5. Allvarlig, ibland irreversibel skada på centrala nervsystemet.
  6. Skiftet i pH (försurning av blod).

Orsaker till drogerförgiftning?

Varför kan en person förgiftas med sådan medicin, trots att alla läkare varnar för risken för självbehandling, och bruksanvisningar ingår i varje förpackning? Den vanligaste orsaken till berusning är oaktsamhet, uppmärksamhet åt deras hälsa. Ofta läser en person inte ens instruktionerna och slänger den i papperskorgen. Men han kan vara drogintolerant eller det kan vara kontraindicerat.

Andra orsaker till berusning med parasetamol är:

  • Försök till självmord.
  • Oavsiktligt intag av läkemedlet i stora doser, vilket inkluderar paracetamol.
  • Kombinera det med alkohol (i så fall kan även den rekommenderade dosen av läkemedlet orsaka symtom på förgiftning).
  • Samtidig behandling med fenobarbital, vissa antihistaminläkemedel, hormoner.
  • Hepatisk patologi.
  • Långtidsbehandling med angiven medicinering.

Symtom på läkemedelsförgiftning

Toxikologer skiljer fyra stadier av förgiftning med detta läkemedel.

  1. I första etappen uppträder icke-specifika symptom. Detta är illamående, illamående och ibland kräkningar. De kan vara och berusning med andra ämnen.
  2. Efter en dag eller mer efter att ha tagit denna medicin börjar tecken på leverskador manifesteras i en hög dos. I blodet ökar innehållet i leverenzymer. Således ökar indikatorerna för AST och ALT till 1 000 enheter.
  3. Efter tre dagar utvecklas akut levercellsdöd. På grund av patientens hepatiska encefalopati utvecklas koma successivt. Aktiviteten av leverenzymer i blodet är extremt hög. Nivået av bilirubin ökar kraftigt. Patienten utvecklar acidos och ökar mängden mjölksyra.
  4. I det fjärde stadiet sker återhämtning. Detta beror på att levercellerna har förmågan att återhämta sig.

Hur kan Paracetamol skada levern? Som redan nämnts utvecklas akut misslyckande hos detta organ under akuta förloppsförfaranden. Hennes symptom är:

  • Psykiska störningar (sömnighet, växelverkande excitabilitet, svaghet, nedsatt mentala processer, förvirring, koma, krampanfall).
  • Nästan fullständig brist på aptit.
  • Illamående, kräkningar, diarré.
  • På grund av ascites ökar mängden vätska i vävnaderna (i första hand ökar patientens bukstorlek betydligt).
  • Det finns subkutana blödningar, oroliga blödningar i tandköttet.
  • Hypotermi (en ogynnsam föregångare till koma).
  • Utseendet av leverlukt i andningsluften.
  • Arytmi.
  • En ökning av leverstorleken.
  • Förstöring av alla organens arbete.

Diagnos och första hjälpen för förgiftning

Om misstänkt paracetamolförgiftning är det nödvändigt att bestämma koncentrationen av läkemedlet i blodet. Därför används Matthew-Roumack-nomogrammet.

Studien ska göras 4 timmar efter att läkemedlet träder in i kroppen. Det kommer att bidra till att mer exakt bestämma omfattningen av organs skada, den exakta tiden när patienten drack mycket medicin. Om koncentrationen av läkemedlet är mindre än 150 mikrogram per ml blod, är det ingen fara för patienten.

Första hjälpen för förgiftning:

  1. Gör en gastrisk sköljning.
  2. Ta aktivt kol (med en tablett per 10 kg vikt).
  3. Ring omedelbart en ambulans.

Video: dödlig paracetamol - spam eller fara?

Behandling av berusning

Antidot (motgift) för berusning är läkemedlet Acetylcystein. Med införandet av ett sådant läkemedel i kroppen neutraliseras och utsöndras giftiga metaboliska produkter av parasetamol. Det är optimalt att införa denna motgift senast 8 timmar efter förgiftning. Antidot kan tas antingen intravenöst eller oralt (endast när patienten är medveten). I milda fall, låt oss ta metionin.

Symtomatisk behandling för leverfel:

  • plasmautbyte, hemosorption;
  • i allvarliga fall hemodialys
  • intravenös dropp av Reopoliglukin, Albumin, glukoslösning;
  • introduktionen av mannitol för att förhindra svullnad i hjärnan;
  • behandling med vitaminer (i / i introduktionen);
  • vid blödningar användningen av Vikasol, Etamzilat, Aminocaproic till - du visas;
  • Plasma injiceras för allvarliga brott mot blodkoagulationssystemet;
  • syreinhalationer används för svåra andningssvårigheter.

Prognosen för förgiftning i milda fall och med tidig initierad behandling är gynnsam.

Så, bär inte Paracetamol till "säkra" droger. Denna medicin finns inte. Om du misstänker en förgiftning, måste du omgående ringa en ambulans. Utfallet av sjukdomen beror på när behandlingen startades.